Výlet předškoláků k Ivančicím

16. 9.2021 směřovaly naše kroky (spíše kola autobusu)  na Ivančicko, kde na nás vykoukla úplně jinak členěná krajina, než na jakou jsme zvyklí. Naskytl se nám nádherný pohled na kopcovitý terén místy lemovaný řekou, kousek dál jsme se zahleděli na krajinný útvar „step“.

První zastavení našeho environmentálního výletu byly Budkovice, kde jsme se vydali k prvnímu zastavení „ZVĚROKRUH“. Cestou ke zvěrokruhu jsme společně poznávali různé stromy a keře a děti nás potěšily svými znalostmi. Nejen že poznaly šípek, kaštan, ořech či akát, který podle listu poznal Teošek, ale Davídek dokonce poznal i javor a dodal, že Kanada má ve svém znaku javorový list. Měli jsme štěstí i na jednu velkou zajímavost, z poza keře na nás vykukovala zvláštní rostlina, která měla zvláštní růžové květenství a tmavými vroubkovanými bobulkami. Bylo to líčidlo, které jsme nemohli nechat jen tak bez povšimnutí a vyzkoušeli jsme obarvit vlhčený ubrousek. Dětem se výsledek moc líbil, ubrousek vypadal jako po batikování. Cestou jsme ještě narazili na plané trnky a chmel a s úžasem jsme zjistili, že v oblasti gastronomie máme mezi sebou velké odborníky.

Zastavení ZVĚROKRUH je v Budkovicích umístěno v klidné části pod obcí. 12 soch, které vyšly z rukou řezbáře Josefa Zahradníka, je vyrobeno ze dřeva nebo kamene a zobrazuje všechna znamení zvěrokruhu. Některé figury jsou umělecky ztvárněné, jiné zase mají realistickou podobu. Děti, které znaly datum svého narození, se se svými sochami mohly blíže seznámit. Na zpáteční cestě k autobusu jsme objevili u cesty hustý porost ostružin. Jak ty byly sladké! A také nám zabarvily prstíky svojí  barevnou šťávou, mňam.

Potom jsme autobusem přejeli pod Biskoupky k zastavení  U TŘÍ TEMPLÁŘŮ, kde jsme posvačili a světe div se, žádné zbytky dětem nezbily. To bylo asi tím, že v přírodě chutná nejvíce! Dětem jsme pověděli o řádu templářských rytířů a že kousek odtud je zřícenina hradu Templštejn, na který jsme ale z důvodu náročnější cesty nešli. Místo toho si ale děti vyzkoušely držet rytířský meč, štít a zaujmout bojovou pozici. Kluci oslnili svými znalostmi o rytířích, ale ani děvčata se nenechala zahanbit. Kolem tohoto zastavené protéká řeka Jihlava a na březích řeky bylo velké rušno. Na vzdálenějším břehu bylo veliké hejno divokých kachen, a protože břeh k řece byl velice nízký, nechali jsme děti nahlédnout přímo do proudící vody a ten, kdo měl štěstí, uviděl i malé rybičky, které kolem nás proplouvaly. Děti jsme seznámili i s další faunou a florou blízkého okolí, na které jsme štěstí neměli, a to např. ledňáčka říčního, čolka obecného, rosničky zelené či bobra evropského, užovky nebo ještěrky.

V plánu jsme měli ještě zastavení U ŠNEKA a SLUNEČNÍ HODINY či BOBŘÍ LAVIČKU, ale jelikož jsme natolik zvídaví a při pozorování neustále objevujeme další a další nové podněty a hlavně „neběžíme maraton“, tak jsme z časových důvodů tato zajímavá místa nechali třeba na další výpravu.

Bylo nám krásně, návrat v plném počtu, nikde jsme nic a nikoho nezapomněli a počasí až na pár kapek, při kterých jsme při vybalování pláštěnky a soukání se do ní rozvinuli hrubou motoriku, nám také přálo a výlet se vydařil!

Fotogalerie MŠ

Slavnostní vyhlášení prací – AKTUALIZACE :-)

Slavnostní vyhlášení prací – AKTUALIZACE 🙂

Dne 11. 1. 2024 se uskutečnilo vyhlášení literárně - výtvarné soutěže na téma "Nekonečný svět fantazie" v rámci projektu Jižní Morava čte, do kterého se naše děti také zapojily. A jak to dopadlo?  kategorie próza / 1.-5. tř./ 3. místo Kryštof Gallina, ZŠ Ořechov...

MŠ – Fotogalerie 2020

MŠ – Fotogalerie 2020

[ngg_images source="albums" container_ids="29" display_type="photocrati-nextgen_basic_compact_album" gallery_display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" galleries_per_page="0" enable_breadcrumbs="1"...

MŠ – Fotogalerie 2019

MŠ – Fotogalerie 2019

[ngg_images source="albums" container_ids="23" display_type="photocrati-nextgen_basic_compact_album" gallery_display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" galleries_per_page="0" enable_breadcrumbs="1"...

MŠ – Fotogalerie 2018

MŠ – Fotogalerie 2018

[ngg_images source="albums" container_ids="20" display_type="photocrati-nextgen_basic_compact_album" gallery_display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" galleries_per_page="0" enable_breadcrumbs="1"...