Základní škola

Přípravná třída

Třídní učitelka

Bc. Karla Strouhalová
Telefon: (+420) 720 022 470
Email: ms@skolasyrovice.cz

}

Provoz třídy a rozvrh

Provoz třídy 8:00h – 11:40h

Ranní družina  6:30h – 7:40h ve třídě Včeliček v MŠ (po dobu rekonstrukce školy)

11:40h – oběd, následuje odpolední družina. 

p

Aktuálně

Polytechnická výchova – skládání odrážedla

Nám dospělým to už ani nepřijde, ale děti také potřebují rozvíjet představivost a fantazii. A jak se člověčí bytost nejlépe učí? No přece tím, že si to pěkně vyzkouší. Z evropského fondu pro regionální rozvoj Interreg spolupracující se SOU Bosonohy, jsme obdrželi velkou bednu nářadí a odrážedlo pro děti, které jsme si vyzkoušeli sestavit. Děti to moc bavilo a těšíme se na další zajímavý projekt.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Polytechnicka_vychova_-skladani_odrazedla/

______________________________________

2.dopolední vycházka do přírody „zimní“ za Křemílkem a Vochomůrkou

Pokračujeme v našich environmentálních vycházkách do přírody, které jsou tematicky doplněné zábavnými úkoly. Tentokrát jsme se vypravili za Křemílkem a Vochomůrkou. Byli jsme moc šikovní, protože po splnění daných úkolů jsme našli i tyto naše kamarády. Jen škoda, že letošní zima nám nedopřála trošku sněhu, ale to nevadí, i tak jsme si vycházku užili. Už se těšíme na další!

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_2.dopoledni_vychazka_Zimni_tentokrat_za_Kremilkem_a_Vochomurkou/

______________________________________

Spolupráce s místním mysliveckým spolkem Vlha

Každoročně se vypravujeme na návštěvu za našimi myslivci do myslivny, kde nás pohostí výborným čajíkem. Letos jsme museli trochu improvizovat, a tak jsme myslivce pozvali k nám na školní zahradu. Poslechli jsme si zajímavé vyprávění, zahráli si hry a pozorovali loveckého psa, tak umí vyhledávat předměty. Myslivcům moc děkujeme za krásné dopoledne a těšíme se na další spolupráci.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Spoluprace_s_mistnim_mysliveckym_sdruzenim_Vlha_Syrovice/

 

__________________________________

Plavecký výcvik

Plavání, no to je prima, to umím jako ryba!  Do fotogalerie postupně přidáváme další  fotky .

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Plavecky_vycvik/

____________________________________

Karnevalový rej

Hej, hej, hej, je tu karnevalový rej! To byl ale prima den! Období masopustu je tradičně věnováno karnevalu a příprav na postní dobu před Velikonocemi. Ve třídě se sešlo hodně různých masek, společně jsme si zahráli spoustu her. A co by to bylo za masopust bez písniček a tanečků?! To jsme nemohli nechat jen tak. Zpívali jsme, tancovali a hlavně nechyběla masopustní hostina. To byla dobrota!

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Karnevalovy_rej/

____________________________________

Světový den Downova syndromu

Světový den Downova syndromu připadá každoročně na 21. 3. Také letos jsme si tento den připomněli. Jelikož poškozená šroubovice DNA připomíná ponožky, je také tento den symbolicky připomínán ponožkami, konkrétně různobarevnými a odlišnými v jednom páru. A i když jsme malá třída, sešlo se hodně různých ponožek, no koukněte sami:

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Svetovy_den_Downova_syndromu_aneb_Ponozkovy_den/

________________________________________

Vynášení Moreny a seznámení se Světovým dnem vody

Jak se těšíme na jaro? No přece moc! A proto jsme se se  školkou vypravili k rybníku a s básničkou Zimo, zimo, táhni pryč, nebo na tě vezmu bič, zatahám tě za pačesy, za ty hory, za ty lesy, až se vrátím nazpátek, svleču zimní kabátek, jsme vynesli chlebovou Morenu k rybníku. A proč chlebovou? Protože nechceme znečišťovat náš rybník a na starém pečivu si pochutnají rybičky. Na břehu jsme se  také dozvěděli, proč tuto tradici dodržujeme, proč se Morena vynáší ze vsi, co to pro nás znamená.  A aby se nám zahnání zimy podařilo, splnili jsme i úkol pohádkových postaviček. Měli jsme uklidit okolo sebe a posbírat fáborky, které nás k tomuto místu přivedly. A protože na 22. 3. připadá Světový den vody, dozvěděli jsme se také zajímavosti o kapce vody. Nakonec nás čekalo hledání pokladu. Ale nebylo to nic sladkého ani k snědku! Našli jsme kamínky, které jsme si na dvorečku pomalovali. A víte co? Moc se nám to podařilo!

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Vynaseni_Moreny/

_____________________________________

Jak slavíme v naší třídě narozeniny

Když má dítě narozeniny, je to pro něj významný den. I v naší třídě se snažíme mu tento den co nejvíce zpříjemnit. Popřejeme, zazpíváme, dárečkem od srdíčka obdarujeme, a  to ne ledajakým.  Každý oslavenci namaluje obrázek, který mu má udělat radost.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Jak_slavime_narozeniny/

__________________________________

Slavnostní zakončení 1. pololetí v přípravné třídě

Milí rodiče, milé děti,

není to tak dávno, co jsme společně 1. 9. 2021 usedli do školních lavic v naší třídě a společně přivítali nový školní rok v nově zřízené přípravné třídě. A než jsme se nadáli, je tu konec 1. pololetí, které se neobešlo bez zhodnocení vzdělávání a pokroků dětí. A jak se dětem ve škole dařilo? Opravdu dobře! Jsou všichni moc šikovní, proto byl každému po zásluze předán pochvalný list s malým dárečkem. Všem dětem přeji úspěšné druhé pololetí.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Slavnostni_zakonceni_1.pololeti

__________________________

Planetárium a jak se učíme o vesmíru

Měli jsme možnost navštívit mobilní planetárium, které přijelo do školky. Na návštěvu planetária jsme se připravovali celý týden, nechtěli jsme být zaskočeni nějakou záludnou otázkou. A povedlo se! Moc se nám program mobilního planetária líbil a my se rozhodli, že se o vesmíru budeme ještě učit i v dalších dnech. Pojďte se podívat do fotogalerie, jak nám to jde.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Vesmir_a_mobilni_planetarium/

_____________________________________

DŘEVĚNÝ SVĚT  26. 1. 2022

Lipka- pracoviště Jezírko

S dětmi jsme se vypravili na vzdělávací program „Dřevěný svět“, na kterém jsme se seznámili s larvou brouka tesaříka, s životem stromů i s dalšími zvířaty, která na stromech či v jejich blízkosti žijí. Dozvěděli jsme se, na co se dřevo používá, jak je nám prospěšné a dokonce jsme zapálili v kamnech pravý oheň. O oheň jsme se museli starat, aby nám nezhasl. To bylo velice důležité, protože jsme dostali zapeklitý úkol, a to oloupat vařené brambory, vypravovat těsto na bramborové placky, které se pekly na kamnech. Bramborové placky jsme si mohli natřít povidly nebo máslem. To byla dobrota! A nechyběla ani vycházka po lese, která byla doplněna o různé úkoly. Ale nejvíce se nám líbil sníh, který jsme opravdu nečekali.

 

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Jezirko_Sobesice-_Dreveny_svet/

___________________________

Tři králové

My tři králové jdeme k vám, ……  Počkat, nebyli jsme tři, ale bylo nás i s paní učitelkou 11.  Po Vánocích, které jsme si všichni moc užili, na nás čekala návštěva v místním kostele, kam se každoročně chodíme dívat na krásný betlém. Nejdříve ale proběhla pořádná příprava! Teď už všichni víme, proč putoval Josef s Marií do Nazaretu, kde se narodil Ježíšek, jak se jmenovali králové, jaké dary Ježíškovi nesli a kdo byl Herodes. V kostele na nás čekal pan farář. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a my přispěli i na dobrou věc. To když jsme naházeli korunky černouškovi. Pan farář nám ukázal betlém, zapálil i kadidlo a k tomu jsme poslouchali krásné koledy, hrané paní varhanicí. A protože jsme se moc snažili a byli šikovní, dostali jsme puzzle s krásným betlémem.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Tri_kralove_a_navsteva_kostela/

__________________________________

Vánoční den v přípravné třídě

A už jsme se konečně dočkali. Konečně nastal den, kdy přišel do přípravky Ježíšek. Překvapení to bylo veliké, protože jsme vůbec netušili, co nás ráno čeká. Tak pěkně popořádku. Paní učitelka si některé z nás vyzvedla z ranní družiny a šli jsme do třídy. Dveře byly zavřené, za dveřmi tma. Když jsme vstoupili do třídy, údivem jsme přestali dýchat. Měli jsme připravený štědrovečerní stůl, svítil stromeček a pod stromečkem dárečky. To bylo radosti! Počkali jsme na ostatní kamarády a pak se vrhli pod stromeček zvědaví, co nám Ježíšek nadělil. S paní učitelkou jsme si také vyzkoušeli nějaké tradice. Místo lití olova, které nebylo k dispozici, jsme vyzkoušeli alespoň nalít do vody horký vosk. Paráda, jen jsme věštbu z vosku nedokázali vyčíst, ale určitě to znamenalo něco dobrého :-). Čekalo nás ještě pouštění lodiček, holky házely botou, ale nebojte se, vdávat se ještě nebudou. A na jablíčko jsme také nezapomněli a víte, co jsme v něm našli? No přece hvězdičku! Ještě jsme si napíchali sušené ovoce na špejle tak, jak se to dříve dělávalo na sv. Mikuláše. No, však se můžete podívat do naší fotogalerie, jak jsme si ten náš vánoční den společně užili.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Vanocni_den/

___________________________________

Jak jsme se připravovali na Vánoce

Vánoce jsou nejkrásnějším svátkem roku. Děti se moc těšily a abychom si čas čekáním zkrátili, vyráběli jsme různé vánoční obrázky, svícínky a učili se i tradicím a pranostikám. Také jsme si ozdobili stromeček, vyzdobili třídu, a tak jsme vánoční atmosféru mohli nasávat všemi smysly. Fotky z příprav jsou ve fotogalerii.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Jak_jsme_se_pripravovali_na_Vanoce/

____________________________________

Andělky u nás ve třídě a čertovská školička

Tento rok chodil sv. Mikuláš v neděli, ale protože jsme hodné děti, které se pilně učí, poslal k nám do třídy alespoň svoje Andělky, aby nás pozdravily a předaly balíčky s dobrotami. A bylo to právě ten den, kdy byla čertovská školička. Jste zvědaví, jak to probíhalo? Podívejte se do naší fotogalerie.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_Andelky_v_nasi_tride_a_jak_jsme_se_pripravovali_na_certovskou_skolicku/1517979788

________________________________

Na svatého Martina, kouřívá se z komína

a na svatou Kateřinu, zalezeme pod peřinu!  Ano, ano, při seznamování s našimi tradicemi si s dětmi
i o pranostikách vyprávíme.  A také malujeme, stříháme, pořád něco tvoříme.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_sv._Martin_se_nam_povedl/

____________________________________

Podzimní výprava do přírody

V rámci environmentální výchovy pořádáme čtyři dopolední výpravy do přírody. Na první výpravu jsme vyrazili 11. 10. 2021. Tentokrát jsme se vypravili za mravenečkem Ferdou, který nám na cestu přichystal spoustu záludných úkolů. Úkoly jsme postupně plnili, dokonce jsme potkali i koníka Hopa, který měl Ferdovi pomáhat.  Po splnění všech úkolů jsme došli až do mravenčí vesničky.  Jen nevíme, jestli jsme Ferdu po cestě někde předběhli nebo se už Ferda schoval před zimou do domečku. I tak jsme si výpravu užili a přinesli jsme si i nějaké přírodniny na tvoření. Viděli jsme spoustu zvířátek a také jsme si zahráli hry na hřišti. Už se těšíme na další výpravu.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_1.dopoledni_vychazka/

__________________________________

Se Sokolem do života

S projektem Se Sokolem do života (dříve Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky) spolupracujeme již několik let. Pravidelně pořádáme 2 velká cvičební setkání na školní zahradě, a to na podzim a na jaře. Podzimní „olympiáda“ se uskutečnila 30. 9. 2022 a děti si pěkně protáhly tělíčka, zdokonalily hrubou motoriku a patřičně se vyřádily. Úkoly je moc bavily, ale posuďte sami ve fotogalerii.

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/PT_SE_SOKOLEM_DO_ZIVOTA-_podzimni_spolecne_cviceni/

__________________________________

https://syroviceskolka.rajce.idnes.cz/Pripravna_trida/

 

p

info

Přípravná třída

je mezistupněm mezi předškolním a základním vzděláváním. Přípravné třídy základní školy se zřizují pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj, přednostně děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky.

Hlavní předností přípravné třídy je nízký počet žáků, díky kterému je umožněn užší kontakt se školou a individuální přístup pedagoga, což shledáváme jako velkou výhodu pro děti s odkladem povinné školní docházky a výbornou možností, jak docílit toho, aby odklad splnil svůj účel. Pedagog v přípravné třídě se zaměřuje na systematickou přípravu dětí před zahájením povinného vzdělávání v základní škole.  Cílem je vybavit děti odpovídajícími dovednostmi, návyky, rozvíjet řečové dovednosti, hrubou a jemnou motoriku, sociální a komunikační dovednosti, návyky sebeobsluhy a hygieny, časovou a prostorovou orientaci, hudební a výtvarný projev. Děti se účastní různých vzdělávacích a výjezdních akcí, je podporována environmentální a polytechnická výchova.