Elektronická ŽK

Základní škola

Školní družina

Školní poradenské pracoviště

Informace pro žáčka 1. ročníku ZŠ

Vážení rodiče, 

před prázdninami jste se na schůzce dozvěděli, co je potřeba pro prvňáčka do nového školní roku. Kdo to však nestihl, či zapomněl, dovolte nám níže malé shrnutí: 

POMŮCKY DO 1. TŘÍDY
– Aktovka, pouzdro, přezůvky s uzavřenou patou (NE! pantofle)
– Obaly A5, 5ks (pevnější obal)
– Obaly A4, 5ks (pevnější obal)
– Plastová obálka s drukem A4
– Tečky a číslice
– Desky na písmena A4, otevírací na výšku 
– Desky na číslice A5, otevírací na šířku
– Pero – Stabilo nebo Tornádo (NE! gumovací), bude potřeba cca prosinec/leden
Do výtvarné výchovy:
– Box plastový (ikea – SAMILA 39x28x14)
– Hrníček plastový (popř. kelímek od jogurtu)
– Hadřík na utření štětců
– Zástěra (popř. košile/tričko)
Do tělesné výchovy:
– Tepláková souprava, tričko, kraťasy, ponožky, tenisky, švihadlo (vše uložit do plátěného/látkového pytlíku)

Vše prosím podepište.

—————–

A jak bude vypadat první školní den? 
Začátek školního roku je v pondělí 2. září 2024, v 8.00 hod. na dvoře školy. Po krátkém přivítání si děti odvádí jejich paní učitelka do kmenových tříd, kde se děti, paní učitelka i rodiče navzájem seznámí a řeknou si důležité informace. Děti zde také rovnou obdrží přihlášky na oběd a do družiny.

V případě špatného počasí proběhne přivítání rovnou ve třídách. Třídy prvních ročníků se budou nacházet v přízemí školy.

S sebou: aktovku, přezůvky.
Žáčci od nás dostanou balíček výtvarných a psacích potřeb a učebnice. Vše si berou domů na podepsání a následující den zase přinesou zpět.

Oficiální třídní schůzky proběhnou 5. září 2024, kde dozvíte více informací o průběhu a organizaci nového školního roku.

V případě nejasností se neváhejte obrátit na sekretariat@skolasyrovice.cz.

A co ještě trénovat do začátku školního roku? To vám přiblíží informace z MŠMT: 

Informace pro zákonné zástupce předškoláka
Jak můžete pomoci svému dítěti – oblasti, na které je třeba se zaměřit:

• Věnujte dítěti soustředěnou pozornost – při rozhovoru s ním se nezabývejte jinou činností, dejte mu najevo svůj zájem, trpělivě je vyslechněte…
• Vyprávějte dítěti a čtěte mu – tablet, mobil, PC nenahradí lidské slovo a osobní kontakt…
• Rozvíjejte řeč – komentujte své společné aktivity, plánujte další činnosti, dítě získává schopnost postupně řídit své chování…
• Pověřujte dítě drobnými úkoly a domácími pracemi – pěstujte tak jeho samostatnost, zodpovědnost, motoriku, vlastní organizaci práce…
• Rozvíjejte poznání z oblasti života lidí, zvířat a rostlin – vedle obecné informovanosti rozšiřujete jeho slovní zásobu…
• Vybírejte vhodné hry, sami se do nich zapojte – stavebnice, skládanky, dějové obrázky… rozvíjejí poznání a tvořivost. Vaše účast posiluje citovou zralost dítěte, rozvíjíte smysl pro fair play, trpělivost, posilujete soustředěnost, pozornost, vytrvalost, zejména záměrnou paměť, tolik důležitou pro zapamatování si pomůcek, úkolů na další den ve škole…
• Upevňujte prostorovou orientaci a pojmy nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpřed, za – výrazně to ovlivňuje základy psaní, čtení a počítání…
• Dbejte na pohybové aktivity a zdravé stravování – příroda je velká tělocvična…, rozvíjíte koordinaci pohybů…
• Trénujte změny denního režimu související se školní docházkou – ranní vstávání, odbourávání odpoledního spaní, čas pravidelného ukládání k večernímu spánku zmírní každodenní stres pro děti, zákonné zástupce i pedagogy, připravujte dítě na to, co ho čeká nového v době školní docházky…
• Vytvářejte sociální situace, kdy se dítě učí jednat s jinými lidmi – uplatňovat základní společenská pravidla při jednání s lidmi, vyřizovat drobné vzkazy, nebát se komunikace v ne/známém prostředí…
• Trénujte trpělivost, úsilí, cílevědomost…, postavte dítě před určitou problémovou situaci, kterou je třeba vyřešit, byť s potřebnou podporou, radou, pomocí dospělého…
• „Otužujte“ dítě v „citové“ samostatnosti a schopnosti kontrolovat a řídit své chování, nechte dítě zažít drobný neúspěch, odložte splnění přání na pozdější dobu/do druhého dne, veďte dítě soustředit se i na činnosti, které nejsou pro něj aktuálně zajímavé – přesto přijmout úkol a dokončit jej… 

Přejeme všem krásné léto a v září na viděnou! 

Ivana Hradečná a Kristýna Široká
třídní učitelky prvních tříd

Fotogalerie ZŠ

Výlet do Brna – města Vánoc 2024

Výlet do Brna – města Vánoc 2024

Brno se stalo Evropským hlavním městem Vánoc 2024. Mezinárodní porota v soutěži Evropské hlavní město Vánoc jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu. A samozřejmě naše děti chtěly samy posoudit, zda si...

Podzim v družině :-)

Podzim v družině 🙂

Podzim je v plném proudu a počasí nám stále přeje, proto i v družině zažíváme většinu podzimních dobrodružství venku 🙂 .  A že jsme jich už stihli! Posuďte sami 😉  BRAMBOROVÉ TVOŘENÍ DUŠIČKOVÝ REJ    DÝŇOVÁ STRAŠIDÝLKA    VÝROBA MOŠTŮ...

Střípky z ŠVP

Střípky z ŠVP

... a ještě něco málo ze včerejších nejen lesních her   Den čtvrtý - ČTVRTEK Ani dnes se děti přírodě nevyhnuly. Inu Beskydy na ně dýchají ze všech světových stran, tak proč toho nevyužít 😉 . A že mají stále co objevovat je zřejmě z fotky malého říčního...