“Cesta necesta” – Státní archiv a Památník písemnictví Rajhrad

V našem projektu se děti seznamují s různými řemesly. Během března – měsíce knihy – jsme pronikli do tajů výroby papíru. Ve školce jsme zhlédli na internetovém kanále krátké filmy o výrobě ručního papíru, volně jsme přešli k recyklování a nakonec jsme si zkusili kousek takového papíru vyrobit.

V návaznosti na tuto činnost jsme uskutečnili návštěvu Státního archivu v Rajhradě, kde byla pro nás připravena prohlídka uložených archiválií, prezentace starých fotek a map. Dokonce nás nechali nahlédnout do 600 let starých listin. Ve starých kronikách jsme se dočetli o různých důležitých akcích z naší obce, jako například návštěva prvního prezidenta naší republiky T. G. Masaryka, který Syrovicemi projížděl. A krásnou motivaci pro děti, aby se v základní škole dobře učily, bylo nahlédnutí do 100 let starých vysvědčení bývalých žáků školy ze Syrovic.

Co nás ale nejvíce zaujalo, byla dílna, kde se restaurují staré a poškozené listiny a knihy. A právě tam jsme na vlastní oči viděli, jak se papír vyrábí. A nejen to, my si ho také mohli ozdobit podle našich představ. Teď už jen musíme pár dnů vydržet, až pořádně vyschne a budeme ho moci přivézt do školky. A když už jsme byli v Rajhradě, byla by škoda nenavštívit Památník písemnictví na Moravě a jejich nádhernou knihovnu.

Více fotek v naší fotogalerii 🙂

Fotogalerie MŠ

Slavnostní vyhlášení prací – AKTUALIZACE :-)

Slavnostní vyhlášení prací – AKTUALIZACE 🙂

Dne 11. 1. 2024 se uskutečnilo vyhlášení literárně - výtvarné soutěže na téma "Nekonečný svět fantazie" v rámci projektu Jižní Morava čte, do kterého se naše děti také zapojily. A jak to dopadlo?  kategorie próza / 1.-5. tř./ 3. místo Kryštof Gallina, ZŠ Ořechov...

Výlet předškoláků k Ivančicím

Výlet předškoláků k Ivančicím

16. 9.2021 směřovaly naše kroky (spíše kola autobusu)  na Ivančicko, kde na nás vykoukla úplně jinak členěná krajina, než na jakou jsme zvyklí. Naskytl se nám nádherný pohled na kopcovitý terén místy lemovaný řekou, kousek dál jsme se zahleděli na krajinný útvar...

MŠ – Fotogalerie 2020

MŠ – Fotogalerie 2020

[ngg_images source="albums" container_ids="29" display_type="photocrati-nextgen_basic_compact_album" gallery_display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" galleries_per_page="0" enable_breadcrumbs="1"...

MŠ – Fotogalerie 2019

MŠ – Fotogalerie 2019

[ngg_images source="albums" container_ids="23" display_type="photocrati-nextgen_basic_compact_album" gallery_display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" galleries_per_page="0" enable_breadcrumbs="1"...